ana içeriğe atla alt bilgiye atla
MBA veya Uzman İşletme Yüksek Lisans Derecesi: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

 

Kabul Kaynakları

İleri bir derece kazanmak, işe başlamakla başlar

Lisansüstü seçeneklerinizi keşfedin ve GRE® Genel Testinin nasıl yardımcı olabileceğini görün.

 

MBA veya Uzman İşletme Yüksek Lisans Derecesi: Sizin İçin En İyisi Hangisi?

İşletme okulunu düşündüğünüzde, muhtemelen MBA'yı düşünüyorsunuzdur. İşletme Yüksek Lisansı, uzun zamandır iş profesyonelleri için gıpta edilen ve sıklıkla gerekli olan bir niteliktir. Bununla birlikte, son yıllarda bu gelgit sessizce değişmeye başladı ve muhasebe, ekonomi ve iş analitikleri gibi özel alanlarda her zamankinden daha fazla işletme okulu öğrencisi yüksek lisans derecesini almaya başladı. Peki, hangi seçeneği seçmelisiniz? Şimdi her ikisine de bakalım.
 

Farklılıklar nelerdir?

MBA ve M.S. derecesi arasında birkaç temel fark vardır. Seçtiğiniz kariyer hedeflerinize, deneyiminize, mali durumunuza ve daha fazlasına bağlıdır.

 

Odak

 • MBA programları daha kapsamlıdır. İşin her alanında işlevsel bilgi edinmek isteyen öğrencilere yöneliktir.
 • Uzmanlaşmış bir işletme uzmanının programı tam olarak budur — belirli bir işletme alanına odaklanır ve bu konu hakkında derin ve kesin bir bilgi sağlar.
   

Program

 • Programların uzunluğu ve gereksinimleri farklılık gösterebilir. MBA öğrencileri genellikle iş gücünde birkaç yıllık deneyimden sonra işletme okuluna girer. Kariyerlerini bir sonraki seviyeye taşımak istiyorlar ve işletme diplomalarını kazanmak için ortalama 2 yıl harcamaları gerekecek.
 • M.S. programları daha kısa olabilir, bazen sadece 1 yıl olabilir ve genellikle çok az iş deneyimi olan öğrencileri kabul eder. M.S. programları, uzmanlık alanında bir pozisyonu güvence altına almak için gereken bilgi derinliğini elde etmek için hızlandırılmış bir yol sağlar.
   

Ücret

 • Bir MBA’nın elde edilmesi daha maliyetli olabilir, ancak daha yüksek bir yatırım getirisi de sağlayabilir. Şirketler, geniş bir iş bilgisi yelpazesine sahip deneyimli bir profesyonel için en yüksek doları ödeyecektir; örneğin bazı danışmanlık firmalarındaki MBA mezunları için taban maaşlar 60.000 $'dan fazla olabilir.
 • Uzman bir işletme uzmanının programı da harika getiriler sağlasa da, kariyer başarısı için genellikle daha uygun maliyetli bir yoldur.
   

Hedefler

 • Kariyer alanınız genel bir iş bilgisi gerektiriyorsa, bir MBA isteyeceksiniz.
 • İş ilginizden eminseniz ve bu alanda uzman olmak istiyorsanız, en iyi bahsiniz uzmanlık derecesi olabilir.
   

Nasıl karar veririm?

Nihayetinde, kariyer yolunuzun nereye liderlik ettiğini ve hangi yolun sizi oraya götürmek için en iyi artışı sağlayacağını hayal etmekle ilgilidir. Okullarla konuşun, araştırmanızı yapın, kendinize sadık kalın ve her iki durumda da geleceğinizin potansiyelle dolu olduğunu bilin.

Powered by Translations.com GlobalLink OneLink SoftwarePowered By OneLink