ana içeriğe atla alt bilgiye atla
Hata yapmayın

 

Kabul Kaynakları

İleri bir derece kazanmak, işe başlamakla başlar

Lisansüstü seçeneklerinizi keşfedin ve GRE® Genel Testinin nasıl yardımcı olabileceğini görün.

 

Aklınızda Neler Var: Bir Kabul Testi Soru-Cevap

 

B-Okul kabul uzmanı Jay BryantGRE, Stacy Blackman Consulting’in B-Schooled adlı hit podcast’inin bir bölümünde MBA danışmanı Erika Olson ile sorularınızı ele aldı.

Kabul testinin rolünden COVID-19 çağında test etme ipuçlarına kadar, bu uzmanların söyledikleri bazı sıcak konulara ışık tutacaktır.

Buradan bölümü dinleyin (yazı mevcut) veya tüm sorular ve cevaplar için aşağıdan okumaya devam edin. B-Okullu Bölüm No. 27 de çoğu büyük podcast uygulamasında indirilebilir.


ERIKA OLSON:
Aldığımız ve beni gülümseten kapsamlı bir soruyla başlayacağım, çünkü MBA kabullerinin çeşitli yönlerinde çalışan hepimizin başvuru testlerinin bazı başvuru sahipleri için nasıl sinir bozucu olabileceğini anladığını düşünüyorum. Bu nedenle, bu dinleyici “Neden bir kabul testi yaptırmam gerekiyor?”

JAY BRYANT: Büyük soru. GRE gibi kabul testleri, yüksek lisans düzeyinde bir programda yapacağınız düşünce türünü yakından yansıtan sorular içerir. Belirli becerilerde uzmanlaştığınızı ve başarılı olmaya hazır olduğunuzu gösterirler.

Kesinlikle naif değilim ve kabul testi yaptırmanın çoğumuzun heyecan duyduğu bir şey olmadığını biliyorum. Aslında, yıllar önce sınavı geri aldığımda, bu konuda endişeli olduğumu hatırlıyorum, ancak size şunu söylüyorum, en önemlisi iyi hazırlanmış olmanız ve elinizden geleni yapmanız. Nihayetinde, kabul testi okulların programları için bilmeniz gereken becerileri bildiğinizden emin olmalarının bir yoludur. Oluşacak en kötü şeylerden biri, adayın iş okulu için temel olan kavramlarda uzmanlaşmadığı bir programa kabul edilmesidir.

Açıkçası, okulların kabul gereklilikleri farklıdır, bu nedenle bu bilgilere dikkat etmek istersiniz. Ve, kayıt yaptırmadan ve testinizin ödemesini yapmadan önce, bu gereklilikleri öğrenmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Muhtemelen GRE puanlarını ve diğer kabul testlerinden elde edilen puanları da kabul ederler.

Benim tavsiyem her zaman kişisel durumunuza uygun olduğunu düşündüğünüz bir karar vermek olmuştur. Bence başvuru sahipleri kabul edilen testlere bakmalı, hangisinin önceki test deneyimleriyle daha uyumlu olduğunu ve streslerini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini görmelidir. Testler aynı becerileri ölçer, daha çok günün sonunda soru formatları ve test yapısı hakkındadır. Ayrıca, benim için gerçekten harika olan ve belki de sınava girenleri korkutan şey, bir değerlendirmenin bu kadar geniş bir beceri yelpazesini ölçebilmesidir; eleştirel düşünme, sözlü muhakeme, nicel muhakeme ve analitik yazma becerilerinin hepsi değerlendirilir. Bu, okullara adayların yeteneklerini geniş bir beceri yelpazesinde görmeleri için araçlar sağlar.

Son olarak, bir kabul direktörü açısından, kabul testlerinde her zaman takdir ettiğim şey, tüm adayları aynı standarda göre ölçmesidir. Hepimiz farklı üniversitelere gittik, farklı hocalarımız vardı, farklı müfredatları izledik, farklı iş deneyimleri vardı, hepsi bu. Bir başvuru sahibinden elmaları bir başka başvuru sahibine gerçekten karşılaştıran tek şey kabul testiydi. Yine, bunun mezuniyet okulu yolculuğunuzun en eğlenceli kısmı olmadığının farkındayım, ancak bu yüz binlercemizin başardığı bir şey. Açıkçası siz de yapacaksınız.

ERIKA: Ha! Evet, bu harika bir nokta. Ve sık sık dinleyicilerimize hatırlatmaya çalıştığım iki şeyi eklerdim: birincisi, dünyanın her yanından en iyilerin en iyilerine karşı rekabet etmenizdir ve kabul testleri, kabul komitelerine gidilecek bir veri noktası daha sağlar. Ancak ikincisi, kabul testi puanınız sadece bu puanlardan kaynaklanmıyor. Bu klişe, ama gerçekten de yapbozun sadece bir parçası. Ancak bu gerçekten rekabetçi süreçte tüm yapboz parçaları önemli olduğundan, kendinizi mümkün olan en iyi şekilde konumlandırmak istiyorsunuz ve yaptığınız kabul testinin bu konumlandırmanın kritik bir parçası olduğuna inanıyorum. Yani bir sonraki soru Jay, GRE Genel Testinin sadece yüksek lisans okulları için olduğunu sanıyordum, sanat ve bilim programları gibi?” diye soruyor Jay, oradaki kafa karışıklığını açıklığa kavuşturabilir misin?

JAY: Elbette. Dünya genelinde 1.300'den fazla işletme okulu, en üst sıradaki programlar da dahil olmak üzere MBA programlarına kabul için GRE puanlarını kabul etmektedir. GRE puanları ayrıca, bunlara da bakıyorsanız, birçok uzman yüksek lisans ve diğer yüksek lisans iş programları tarafından kabul edilir. Gerçek şu ki, birçok işletme okulu on yıldan uzun bir süre önce GRE puanlarını kabul etmeye başladı ve her yıl giderek daha fazla kişi bu listeye katılıyor. Günümüzde, hemen hemen tüm işletme okulları GMAT® ile aynı düzeyde kabul etmiştir.

GRE testinin çoğunlukla liberal sanatlar, güzel sanatlar, tarih ve benzerleri için kullanıldığına dair yanlış bir kanı duydum — sözlü ve yazılı becerilerin belki de daha önemli olduğu alanlar. Ama bunu duyduğumda, onlara bunun astrofizikçilerin ve nükleer mühendislerin yaptığı testin aynısı olduğunu hatırlatıyorum. Tahmin edebileceğiniz gibi, kabul komiteleri programlarının niteliğine bağlı olarak farklı puanlar aramaktadır.

İşletme okulları, öğrencilerin hem nicel hem de sözlü akıl yürütme skorlarında güçlü olmaları gerektiği konusunda ilginç bir konuma sahiptir, çünkü bu becerilerin hepsini programlarında kullanacaksınız. Örneğin, quant bölümü finans, pazarlama, muhasebe ve iş analizi gibi sınıflarda devreye girecek. Sözlü puan, öğrencilerin ekonomik strateji ve liderlik gibi sınıflarda yapacakları çok sayıda analitik okuma ve araştırma yoluyla ortaya çıkacak. Ve son olarak, analitik yazım bölümü adayın yazılı iletişim becerilerini yansıtır, bunlar elbette çok önemlidir ve her bir konuda kullanılır.

ERIKA: Ve bir saniyeliğine buraya girmeme izin vermezsen Jay, aslında bir dinleyicinin testin “deneme kısmı” olarak adlandırıldığı ve neden evde teste dahil edildiği hakkında bir soru aldık. Orada ne tür bir içgörüye sahipsiniz?

JAY: Güzel soru. Başvuru sahiplerinin analitik yazım bölümünün hiç önemli olmadığını düşünmelerini sağladım. Ancak benim deneyimime göre, yazı becerileri söz konusu olduğunda başvuru sahiplerinde geniş bir boşluk olduğunu fark ettim ve bu da kabul komitelerinin değerlendirmek istediği bir şey. Sadece ödevleriniz ve projeleriniz ve sunumlarınız için çok fazla yazı yazmakla kalmayacak, iş başvurusu yapmaya başladığınızda, e-posta üzerinden mezunlara ve işverenlere yazı yazmaya başlayacaksınız ve ne değilse, bu yazma becerilerinin kusursuz olması gerekir. Bu nedenle deneme kısmı genel olarak testtedir ve nerede uygulanırsa uygulansın GRE Genel Testine dahil edilir.

ERIKA: Bu benim için mantıklı. Bir sonraki soru şudur: “Hala iş fakültesi ile hukuk fakültesi arasında karar veriyorum. Her ihtimale karşı iki test yaptırmam gerekiyor mu?”

JAY: GRE Genel Testi, iş ve hukuk da dahil olmak üzere binlerce yüksek lisans okulunda ve bu okullardaki departman ve bölümlerde kabul edilmektedir. Bu ne anlama gelir? Yasalara özel bir kabul sınavına ve iş amaçlı bir sınava girmek yerine, ilgilendiğiniz çeşitli programların kabul ettiği bir sınava girebilirsiniz.

Ayrıca, birçok okulda bir JD/MBA yapabileceğinizi unutmayın. Kabullere başladığımı hatırlıyorum, bu tür bir öğrenci hem GMAT hem de LSAT® almak zorunda kaldı. Artık iş okullarının ve hukuk okullarının GRE testini kabul ettiğini görüyorsunuz. Yani, bu güzel, çünkü artık sadece bir teste girebilirsiniz. Bu arada, mühendislik ve MBA veya belki de uluslararası bir çalışma ve MBA gibi iki derece arayanlar için de bu doğrudur — çok sayıda kombinasyon var, araştırmanız ve baktığınız okulun veya okulların neye ihtiyacı olduğunu öğrenin.

ERIKA: çok ilginç. Bugün bir şey öğrendim. Pekala, bir sonraki soruda aslında ilk bölümümüzde biraz konuştuk ama işte, “Bir MBA programına başvurma planımı erteleyebilirim. Kabul testine girmek için beklemeli miyim?”

JAY: Kesinlikle hayır. GRE puanları 5 yıl geçerlidir. Bu nedenle, seçeneklerinizi hala araştırıyor olsanız bile, testi şimdi veya hazır olduğunuzda yapabilir ve buna karar vermek için zamanınız olabilir.

Bazı başvuru sahiplerinin GRE testlerini yapmak için son dakikaya kadar beklediklerini çok sık gördüm — kötü fikir, millet. Test zaten yeterince zor, neden stres altındayken ekstra baskı eklemek istersiniz? Şahsen, herhangi bir yere başvurmadan bir yıl önce sınava girdim, böylece daha yüksek bir puan için tekrar almam gerekirse, yapabilirim. Ayrıca, baktığım okullardaki sınıf ortalamalarına göre nereye gittiğimi ve kabul edilme potansiyelimin ne olduğunu da bana gösterdi.

Bence GRE sınavına girmek için en iyi zaman, lisans eğitiminizi bitirmektir. Bu noktada, zihniniz en çok testi yapmak için şekillenir. Üniversiteden birkaç yıl sonra, bir iş ve üniversiteden sonraki hayatın rutininde bir kez öğrendiğiniz her şeyi gerçekten hatırlayacak mısınız? Çoğumuz, üniversite çalışmalarımız ve kurs testlerimiz sırasında beyni düzenli olarak bu şekilde esnetmiyoruz. Yani, daha da zorlaşıyor. Öğrendiğiniz şeyler zihninizin girintilerine girmeye başlar ve bu nedenle beyniniz oyunun en tepesindeyken bunu almanızı öneririm.

ERIKA: Evet, kesinlikle katılıyorum — zaman geldiğinde malzemelerinizin geri kalanına odaklanabilmeniz için hazır olur olmaz kontrol listenizi testten geçirmeniz yeterli. Sonraki soru Stacy Blackman Consulting'de her zaman karşılaştığımız bir sorudur ve bu nedenle söyleyeceklerinizi duymak için sabırsızlanıyorum çünkü kendimi bu kadar sık cevap vermeye çalışıyorum. İşte burada, soru şudur: “GRE testi ile GMAT arasındaki farklar nelerdir?”

JAY: Evet, bu soruyu yaklaşık bir milyon kez de duydum. Gerçekten, konu söz konusu olduğunda, iki test aynı türde şeyleri değerlendirmektedir: sözlü, nicelik ve yazma becerileriniz. Zamanla, çoğu başvuru sahibinin miktar bölümü hakkında daha fazla endişelendiğini, ancak hiçbir testin size taş veya diferansiyel denklemler veya bunun gibi herhangi bir şey hakkında soru sormayacağını gördüm. Aslında, her iki test de ölçüm bölümündeki tipik “Cebir 2” sınıfınızı ölçer.

Testi daha da zorlaştıran sorular bu şekilde sorulur ve bu noktada bir miktar fark göreceksiniz. Örneğin, GMAT'ta “Veri Yeterliliği” adı verilen bir bölüm vardır. Bunlar bazı zorlayıcı sorulardır çünkü çoğumuzun bu tür sorulara maruz kalmaması ve sorunun tam olarak nasıl yanıtlanacağı ve sorunun ne sorduğunun teste hazırlanırken bilmeniz gereken bir şeydir. Örneğin GRE testinde bu formatta sorular yoktur.

Bir diğer büyük olan ise testin formatıdır — GMAT soru düzeyinde uyarlanabilir ve GRE testi bölüm düzeyinde uyarlanabilirdir. Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Bu çok önemli. Burada bir örnek vermek muhtemelen benim için en kolay yoldur ve bunun nasıl çalıştığına dair bir basitleştirme olduğunu unutmayın, ancak GMAT'ta, birinci soruya yanıt verirseniz ve doğru yanıtlarsanız, bilgisayar ikinci soruyu biraz daha zor hale getirecektir. Yanlış anlarsanız, ikinci soru biraz daha kolay olacaktır, bu nedenle test boyunca devam edin. Bu aynı zamanda testin doğrusal olduğu anlamına gelir ve her soruyu size gösterilen sırayla yanıtlamanızı gerektirir. Buna karşılık, GRE testi bölüm düzeyinde uyarlanabilirdir, yani bir bölümde 20 soru alırsınız ve bu 20 soruda ne yaptığınıza bağlı olarak, 20 sorunun bir sonraki bölümü buna göre daha kolay veya daha zordur.

Yani, bunun GMAT'ta ne anlama geldiği, bir soruyu yanıtladıktan sonra geri dönemezsiniz. Bir soruyu atlayamazsınız, çünkü bir sonraki sorudaki zorluk düzeyi hemen önceki soruya dayanır. Ancak GRE testinin gelişmiş uyarlanabilir tasarımı, tüm bölüm boyunca serbestçe ileri ve geri hareket etmenize olanak tanır. Bir bölümdeki soruları atlayabilir veya geri dönebilirsiniz.

Diyelim ki 4. soruyu nasıl çözeceğinizi tam olarak hatırlamıyorsunuz. Devam edin, yapabileceklerinizi bitirin ve 4 numara bu bölümün geri kalanını tamamladıktan sonra geri dönmenizi bekliyor olacak. Bir teste girerken, bir soru sormaya çalıştıktan birkaç dakika sonra genellikle kafamda bir şeylerin patlayacağını biliyorum. Eğer kafamda harika bir içgörü ortaya çıkarsa, geri dönüp cevabımı değiştirme yeteneğinden kişisel olarak hoşlanırım. GRE testi size bu seçeneği sunar.

Ayrıca, bildiğiniz gibi, COVID-19 pandemisi sırasındaher iki test de evde formatta sunulmuştur. Gerekirse, GMAT testini en fazla iki kez yaptırabilirsiniz, GRE testi ise en fazla beş kez yaptırabilirsiniz. Şimdi, doğruyu söylemek gerekirse, dinleyen herkesin ilk denemelerinde harika olduğunu umuyorum, ancak gerçekçi olalım. İşler olur ve her zaman yeniden alma şansını artırmanız gerekir. Hayat yaşanır ve birçok başvuru sahibinin testte birden fazla denemesi olacaktır. Bu sadece gerçeklik. Bütün gün bu konuda devam edebilirim ama bilgiler orada, bu yüzden en rahat olduğunuz testi bulun ve devam edin.

ERIKA: Stacy Blackman Consulting ekibinin bulduğu bir şeyi daha eklerim, geleneksel olmayan geçmişlere sahip olanlar, yani bankacılık veya danışmanlık dışındaki sektörlerden gelen başvuru sahipleri, GRE testini tercih etme ve daha iyisini yapma eğilimindedir. Ve genel olarak, bir başvuru sahibi GMAT'ı gerçekten sevmiyorsa, GRE testinde önemli ölçüde daha iyisini yapabilir. Bu nedenle, onları her zaman geçiş yapmaya ve denemeleri için GRE testini yapmaya teşvik ediyoruz.

Daha komik olan şey, seninle tanışmadan önce Jay, iş arkadaşım Caryn ve ben bu podcast'in Altıncı Bölümünde bu konuda konuştuk ve birisinin nicel profilini nasıl güçlendirebileceği hakkında konuştuk.

Bu çizgiler boyunca, “Bu, hangi testi yaptığım konusunda bir fark yaratıyor mu ve GRE testini yapmanın faydaları var mı?”

JAY: Bunu sorduğun son soruya döneceğim. Bu, gerçekten iki testin formatı ve testin yapılandırılma şekli ile ilgilidir, bu da soruların nasıl sunulduğudur. Hangi sınava girerseniz girin, sözlü, nicel analitik yazma becerilerinizi kanıtlamanız gerekecektir. GRE testinin daha kolay olduğu ve bazen daha zor olduğu söylentisini duydum ve size bunun da olmadığını söylemek için buradayım. Yıllar içinde görevi devralan başvuru sahiplerim, hangi test olursa olsun programlarımızda eşit derecede başarılı oldular.

ERIKA: Evet, katılıyorum. Bu nedenle, GRE testini GMAT'a karşı yapmanın test alıcısı için avantajları olup olmadığını ele aldınız, ancak “Okullar bir testi diğerine tercih ediyor mu?” diye soran bir dinleyiciden bir soru aldık.

JAY: İşletme okulları için, GRE Genel Testini kabul etmek, başvuru sahibi havuzunu finans ve danışmanlık gibi geleneksel MBA geçmişinin ötesine genişletmiştir ve bu heyecan vericidir. Kabul komiteleri her iki testi de eşit olarak kabul eder.

İşte gerçek şu ki, baktığınız okulun kabul gereksinimlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Dışarıdaki her okulun politikasını bilmiyorum, bu nedenle ödevlerinizi yapmak inanılmaz derecede önemlidir.

Günün sonunda okullar programları için en iyi adayları arıyor. Kabul test puanları, kabulünüzle ilgili bir karar verirken dikkate alacakları birçok şeyden biridir. Tam anlamıyla her gün b-okullarındaki kabul direktörleri ile konuşuyorum ve görüşmelerimiz yoluyla kabul komitelerinin, iyi performans gösterdiğiniz ve genel olarak sağlam bir uygulamanız olduğu sürece, yaptığınız testten gerçekten ilgisiz olduğunu teyit ettim.

ERIKA: Evet, yani ilgilendiğin okul GRE puanlarını kabul ettiğini söylüyorsa kabul ediyorlar. Sanırım şimdiye kadar hepimiz bu okulların başvuru sahiplerinin puanlar veya transkriptler veya ekstra mektuplar veya istemedikleri ve kabul etmedikleri diğer materyalleri yüklemelerine izin verme işinde olmadığını biliyoruz. Bu nedenle, GRE sınavına girmekle ilgilenen herkes, okul kabul ettiğini söylerse, kesinlikle bu sınavda nettir.

Şimdi, özellikle 23. Bölümde oldukça kapsamlı bir şekilde ele aldığımız GRE testinin evde sürümüyle ilgili bazı soruları yanıtlamaya çalıştım, ancak ilk olarak %100 aynı sayfada olduğumuzdan emin olmak için, testin evde sürümünün ne olduğuna, neden oluşturulduğuna ve insanların bilmesi gereken en önemli şeylerden bazılarını kısaca özetleyebilir misiniz?

JAY:Tabii ki, 2020 sonunda Mart, dünya genelinde COVID-19’un durdurulmasına anında yanıt olarak GRE Evde Genel Testi başlatıldı. Bu test, test merkezlerinde sunulan testin tam olarak aynısıdır, sadece kendi evinizin konforunda çekilmiştir. Aynı içeriğe, aynı uzunluğa ve aynı ekran deneyimine sahiptir. Tıpkı bir test merkezinde muayeneler sırasında gözetmenlerin izlediği gibi gerçek hayattan bir gözetmen tarafından sanal olarak izlenir.

Evde test oturumları aslında 7/24 sunulmaktadır, bu nedenle haftanın herhangi bir günü, gündüz veya gece, sizin için en uygun olan test etme kolaylığına sahip olursunuz. Erika, gecenin ortasında GRE testini yaptırmayı tercih eden biri varsa, her halükarda bunu deneyin.

ERIKA: evet o gece kuşları, duydun mu? Harika. Şimdi özellikle evde yapılan versiyon hakkında aldığımız ilk soru şuydu:“COVID nedeniyle evde test etme seçeneğimiz olduğunu biliyorum, ancak evde yapılan versiyon kabul komiteleriyle gerçekten aynı ağırlığı taşıyor mu? Yüz yüze testleri daha güvenilir görmüyorlar mı?”

Ve daha sonra evde versiyonu hakkında aldığımız ikinci soru şuydu: “Testi evde mi yoksa bir test merkezinde mi yapacağıma henüz karar vermedim. Bana her iki deneyimden, özellikle de yüz yüze güvenlik protokolünden ve evde güvenilirlikten ne bekleyeceğimi söyleyebilir misiniz?”

JAY: Pekala, tabii ki. Okullar, evde teste geçiş konusunda çok rahattı. Evde GRE Genel Testi, test merkezimizdeki test kadar güvenli ve güvenilirdir. Kabul zaman çizelgeleri hala devam ediyor ve evde test yapmak, programa uymak ve hedeflerinizi gözden kaçırmamak için harika bir fırsattır. Evde GRE Genel Testi, bir test merkezindekiyle tamamen aynı format, uzunluk ve ekran deneyimidir.

Dünya çapında test merkezleri yeniden açılırken, artık bir test merkezinde veya evde en rahat olduğunuz yerde test etmeyi seçebilirsiniz. Bir test merkezi seçerseniz, virüsün yayılma riskini azaltmak için önleme adımlarını izlediklerini bilmenizi istiyorum. İzledikleri sağlık ve güvenlik prosedürlerinin tam bir listesi için yerel test merkezinize danışmalısınız, ancak maskelerin gerekli olduğunu ve kendinizinkini [olmalıdır] getirmeniz gerektiğini biliyorum. Ve tüm test merkezleri, yoğun temas gerektiren yüzey alanlarının sık sık temizlenmesi için düzenli programlara sahiptir ve kendi test alanınızı silmeniz için tek kullanımlık mendiller sağlar.

ERIKA: Teşekkürler Jay, seni tekrar aramızda görmek harikaydı. Kabul testleri ve MBA başvuru sahiplerinin kendileri için hangi testlerin doğru olabileceğini nasıl düşünebilecekleri hakkında harika, derinlemesine bilgiler verdiniz. Benimle tekrar konuşmak ve dinleyicilerimizin sorularını yanıtlamak üzere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

JAY: Evet, kesinlikle. Bugün sizinle konuşmak gerçekten harika. Umarım bu, dinleyicileriniz için faydalı olmuştur ve MBA'larını takip etmelerinde hepinize başarılar dilerim. Bu gerçekten hayatı değiştiren ve öğrencileri harika kariyer fırsatlarına hazırlayan bir şey.

ERIKA: Kesinlikle. Ve bugün, şu anda kabul testi için okuyan ve dinleyenleriniz ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir alıntı ile sona ereceğiz. Amerikalı yazar Robert Collier’den, “Başarı, her geçen gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır” diyor.

Stacy Blackman Consulting tarafından sunulan B-Okullu Podcast, aşağıdakiler dahil olmak üzere çoğu büyük podcast uygulamasında mevcuttur:

Apple Podcasts®

Spotify®

Dikiş Makinesi

TuneIn®

Powered by Translations.com GlobalLink OneLink SoftwarePowered By OneLink