TOEFL® Testinde: Bağımsız Writing

 

Metin

Video süresi: 06:52

Merhaba, ben ETS'den Michael, Inside the TOEFL Test

Bugün, TOEFL iBT yazım bölümüne, özellikle Bağımsız Yazım sorusu olan ikinci Writing. Önümüzdeki birkaç dakika içinde, sorunun nasıl yapılandırıldığına, soruya nasıl yaklaşılacağına, yanıtınızın nasıl puanlandığına bakacağız. Yüksek puan alan örnek bir yanıta bakacağız ve size yazma becerilerinizi geliştirmek için bazı ipuçları vereceğiz.

Yani, genellikle ikinci sorunun nasıl görüneceği buradadır. Bu görev için size bir soru soruldu ve yanıtınızı bilgisayara yazmak için 30 dakikanız var. Makaleniz için maksimum uzunluk yoktur, ancak iyi bir yanıt genellikle en az 300 kelimedir. Peki, soru sizden ne yapmanızı istiyor?

Bağımsız Writing sorusu, bir konu hakkındaki görüşünüzü soracaktır. Bu nedenle, sıklıkla, "Katılıyor musunuz yoksa katılmıyorsunuz?", "Hangisini tercih edersiniz?" veya "Bu fikri destekliyor musunuz yoksa karşı çıkıyor musunuz?" gibi bir soru alırsınız.

Soru ne olursa olsun, cevabınızı desteklemek için belirli nedenler ve örnekler kullanmanız beklenecektir.

Bazı örnek konulara bakalım. Bir numara: "Aşağıdaki ifadeye katılıyor musunuz yoksa katılmıyorsunuz? Öğretmenin öğrencilerle iyi ilişki kurabilmesi, öğretilen konu hakkında mükemmel bilgiden daha önemlidir."

İki: "Bazı insanlar bir arkadaşla seyahat etmeyi sever. Diğer insanlar yalnız seyahat etmeyi tercih eder. Hangisini tercih edersiniz?"

Üç: "Yakın zamanda mahallenizde yeni bir restoran inşa edilebileceği duyuruldu. Bu planı destekliyor musunuz yoksa karşı çıkıyor musunuz?"

Kompozisyonunuza yaklaşmanın bir yolu, bir taslak oluşturmaktır. Yalnız veya bir refakatçi ile seyahat hakkındaki soruyu yanıtlamak için şu şekilde bir özet oluşturabilirsiniz. Önce hangi seçeneği tercih ettiğinize karar verin. Diyelim ki bir arkadaşınızla seyahat etmeyi tercih ediyorsunuz. Ardından, bu tercihe sahip olmanızın, örneğin daha güvenli, daha eğlenceli ve seyahati daha kolay hale getiren ana nedenlerini düşünün.

Ardından, her neden için bazı spesifik örnekleri listeleyin. Makalenizi planlarken ana hat gibi bir düzenleme aracı kullanmak önemlidir. Testten önce çeşitli konulardaki paragrafları ezberleyerek bir makale oluşturmaya çalışmayın ve ardından bunları aldığınız konu ile ilişkilendirmeye çalışın, çünkü içerik uygun olmayacak ve sadece düşük bir puan alacaksınız.

Testten önce, değerlendiricilerin ne aradığını ve her sorunun nasıl puanlandığını anladığınızdan emin olun. Yazma bölümündeki makalelerin her birine sıfırdan beşe kadar bir genel puan verilecektir. İkinci soru olan Bağımsız Writing Yazma sorusu için, değerlendiriciler üç ana şeyi aramaktadır: gelişim, organizasyon ve dil kullanımı.

İlk olarak, gelişim: Değerlendiriciler konuyu ne kadar iyi ele aldığınızı ve ayrıntılı örneklerinizin ve nedenlerinizin fikirlerinizi ne kadar iyi desteklediğini aramaktadır. Konu hakkında yaptığınız noktaları gerçekten desteklemeyen çok sayıda sözcük ve cümle kullanırsanız veya konu ile ilgili olmayan boş fikirler geliştirirseniz, düşük bir puan alırsınız.

İkincisi, organizasyon: Bu temel olarak okuyucunun kompozisyonunuzu başından sonuna kadar kafası karışmadan okuyabileceği anlamına gelir. Paragraflara yazarak ve iyi geçişleri kullanarak okuyucunun fikirlerinizi izlemesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, destek noktalarınızın hepsinin konuyla açıkça ilgili olduğundan emin olun ve sadece farklı kelimeler kullanarak aynı şeyleri tekrar tekrar söyleyen fazlalıktan kaçının.

Üçüncü kriter dil kullanımıdır. Değerlendiriciler cümle yapısı, kelime seçimi ve kelime dağarcığı gibi şeyler arar. Ayrıca, dilbilgisi kullanımınızın güçlü ve tutarlı olması da önemlidir, ancak en iyi puanı almak için mükemmel olması gerekmez.

Bağımsız Yazım Rubriğine veya puanlama kılavuzuna bakarak kompozisyonlarınızın Writing tam olarak nasıl puanlandığını görebilirsiniz. Rubrikler, TOEFL® Testi Resmi Kılavuzu gibi birçok ETS test hazırlama materyalinde veya TOEFL web sitesinde bulunmaktadır.

Şimdi, iyi bir makalenin neye benzediğine ve puan verenlerin puan verdiklerinde ne aradıklarına dair bir fikir vermek için örnek bir yanıta bakalım. Bu makale öğretmenler hakkındaki konuya yanıt veriyordu. Beş puanlık bir ölçekte dört puan aldı. Bu makale çok geleneksel bir yapıya sahiptir. İlk paragrafta yazarın bakış açısını verir ve ardından üç destekleyici nokta paragrafına ve ardından bir sonuç paragrafına sahiptir.

Yazarın ilk destek noktası, öğrencilerle ilgili bir öğretmenin değil, bir danışmanın işi olduğu ve içerik bilgisi olmayan öğretmenlerin iyi öğretmen olmadığıdır. Konu iyidir ve genel olarak iyi ifade edilmiştir.

İkinci nokta, öğretmenler eğlenmeseler bile öğrencilerin özel bilgiye sahip öğretmenlerden ders almak istemeleridir. Bu başka bir iyi nokta.

Üçüncüsü ilginç ama yazıda bazı zayıflıklar var. Yazar, öğretmenlerin öğrendiklerini aktarma yükümlülüğü olduğundan bahseder, ancak "bilgilerini anlama" ve "avantajlı eğitim" gibi bazı sözcük seçimi hataları vardır ve fikirlerin bağlantısı biraz belirsizdir. Örneğin, "Hepimiz öğreniriz çünkü bu dünyanın ihtiyacı olan daha iyi kişi olmak isteriz" demenin amacı nedir?

Bu nedenle, genel olarak, kompozisyon iyi organize edilmiş ve sağlam noktalar ortaya koyuyor, ancak özellikle dördüncü paragrafta, kelime seçimi ve fikirlerin net olmayan bağlantısı göz önüne alındığında, bu kompozisyon beşte dört puan alacaktır.

Şimdi, yazınızı iyileştirmek ve Bağımsız Yazım sorusuna hazırlanmak için bazı Writing. Birincisi, haber dergilerinde veya web sitelerinde fikirlerinizi ifade eden makaleler bulun. Bunları okuyun ve neden katıldığınızı veya katılmadığınızı yazın.

İki, yazma alıştırması yaptığınızda, makalenizi 30 dakika içinde planlamaya, yazmaya ve revize etmeye alışabilmeniz için kendinize zaman ayırın.

Üçüncüsü, alıştırma yaptığınızda, tekrar tekrar aynı tür dilbilgisi hatalarını yaptığınızı görebilirsiniz. Bu nedenle, bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenin. Ardından, makalenizi yazarken, geri dönüp bu düzeltmeleri yapmak için birkaç dakika ayırın.

Gerçek TOEFL Bağımsız Yazım konularını arıyorsanız, bunları ETS hazırlık ürünlerinde bulabilirsiniz. TOEFL Testi Resmi Kılavuzu, Bağımsız Yazım sorusu için 150'den fazla uygulama konusuna sahiptir.

İngilizce becerilerinizi geliştirmenin birçok yolu vardır. Ne yaparsanız yapın, TOEFL testinizde pratik yapmaya devam edin ve iyi şanslar dilerim.