ana içeriğe atla alt bilgiye atla

 

TOEFL iBT® Testi

Akademik İngilizce iletişimin önde gelen sınavı

TOEFL iBT® yolculuğunuzdaki herhangi bir adımı seçerek daha fazla bilgi edinin.

 

TOEFL iBT Puanlarınızı Anlama

Skorlarınızın anlamı

Dört ölçeklendirilmiş bölüm puanı ve toplam puan alacaksınız.

  • Her bölüme 0-30 arasında bir puan verilir.
  • Bunlar toplanarak 0-120 arasında bir toplam puan elde edilir.

Her becerinin dört veya beş yeterlilik düzeyi vardır, bu nedenle puanınızın bu aralıkta olması size bu beceri için yeterliliğinizi gösterir.

 

Beceri Seviye
Reading

İleri (24–30)
Orta-Üst (18–23)
Orta-Alt (4–17)
Orta-Alttan Aşağı (0–3)

Listening

İleri (22–30)
Orta-Üst (17–21)
Orta-Alt (9–16)
Orta-Alttan Aşağı (0–8)

Konuşma

İleri (25–30)
Orta-Üst (20–24)
Orta-Alt (16–19)
Temel Düzey (10–15)
Temel Düzeyin Altı (0–9)

Writing

İleri (24–30)
Orta-Üst (17–23)
Orta-Alt (13–16)
Temel Düzey (7–12)
Temel Düzeyin Altı (0–6)

Gelişmiş puan raporlama

TOEFL iBT testinizi yaptıktan sonra, sadece bir puandan daha fazlasını alacaksınız. TOEFL iBT gelişmiş puan raporlama, gelecekteki çalışmalara odaklanmanıza ve akademik hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için size kişiselleştirilmiş geri bildirim ve performans içgörüleri sağlar. Şunları alacaksınız:

  1. Testin her bölümü için yeterlilik seviyeniz.
  2. Hangi Okuma ve Dinleme sorusu türlerini başarıyla sergilediğiniz ve hangilerinin hala gelişmekte olduğu hakkında geri bildirim.
  3. Dil kullanımı, dilbilgisi, mekanik ve daha fazlasına ilişkin içgörülerle Konuşma ve Yazma becerilerinize daha yakından bakın.
  4. Alıştırma yapmanıza ve geliştirmenize yardımcı olacak açıklamalarla birlikte yüksek puanlı Konuşma ve Yazma yanıtlarından örnek alın.

Ek Puan Ayrıntıları

Ekim 28, 2023 raporlama bilgileri mevcuttur1. ETS hesabınızdan kişiselleştirilmiş puanlama geri bildiriminize ve içgörülerinize erişebilirsiniz.

Puan gereklilikleri

TOEFL Programı veya ETS, geçme veya kalma puanları belirlemez. Her kurum veya kuruluş kendi puan şartlarını belirler. Puanlarınızın nasıl kullanılacağı veya yorumlanacağı ile ilgili daha fazla bilgi için, doğrudan puanı göndereceğiniz kurum veya kuruluşa başvurun.

Skor raporunuzu aldığınızda neler göreceksiniz

Skor raporları artık daha modern, görsel olarak sezgisel bir tasarıma sahip. ETS hesabınızdan puan raporunuzun PDF kopyasını indirebilirsiniz.

Kasım 13, 2023'den gönderilen TOEFL iBT test katılımcı skoru raporları şu şekildedir:

Test katılımcısı bilgilerini, test günü puanlarını ve MyBest puanlarını gösteren örnek bir TOEFL iBT kağıt puan raporunun görüntüsü

 

Kasım 13, 2023den önce gönderilen TOEFL iBT test katılımcı skoru raporları şu şekildedir1:

Test katılımcısı bilgilerini, test günü puanlarını ve MyBest puanlarını gösteren daha eski bir örnek TOEFL iBT kağıt puan raporunun görüntüsü

 

MyBest® puanları

 

Videoyu oynat düğmesi MyBest puanları hakkında Video

MyBest® puanları (veya süper puanlar), son 2 yıl içindeki tüm test tarihlerinden en yüksek bölüm puanlarınızı birleştirerek en iyi genel performansınızı gösterir. Bu, daha az testle kurumunuz için puan gerekliliklerini karşılayabileceğiniz ve hedeflerinize daha erken ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Video Metnini Göster

 

MyBest skorları neye benzer

Tüm TOEFL iBT puan raporları, hem seçtiğiniz sınav tarihinden itibaren aldığınız normal puanlarınızı hem de MyBest puanlarınızı gösterir. Aşağıda bunu görebilirsiniz:

Test Tarihleri Puanlar örneği okuma, dinleme, konuşma, yazma ve toplam puanları içerir. Ve MyBest Scores örneği, son 2 yıldaki tüm geçerli TOEFL skorlarının bir özetini içerir.

Gitgide artan sayıda üniversite ve diğer kurum MyBest puanlarını kabul etmektedir. Kurumların TOEFL puanı şartlarını doğrulamak için doğrudan kendileriyle görüşmenizi öneririz.

 

Test nasıl puanlanır

TOEFL sınavları, asla sınav merkezinde puanlanmaz; yalnızca merkezi bir puanlama ağı tarafından puanlanır. Reading ve Listening bölümleri bilgisayar tarafından puanlanır. Konuşma ve Yazma bölümleri, AI puanlaması ve çok sayıda, yüksek eğitimli insan değerlendiricisinin bir kombinasyonuyla puanlanır:

  • dil becerilerinizin tam ve doğru bir resmi sunulur
  • yüz yüze görüşmelerde/değerlendirmelerde ortaya çıkabilecek puanlayıcı önyargıları en aza indirilir
  • tutarlılık ve en yüksek kalite sağlanır

 

Ev Sürümü puanlarını kim kabul eder

TOEFL iBT Home Edition puanlarını kabul eden kurumların listesini görüntüleyin.

1 Çin Anakarasındaki bir test merkezinde yapılan TOEFL iBT testleri için mevcut değildir.

Powered by Translations.com GlobalLink OneLink SoftwarePowered By OneLink