ana içeriğe atla alt bilgiye atla

 

TOEFL® EssentialsTM Testi

Üniversitelerin saygı duyduğu kalitede, dost canlısı ve kullanışlı bir İngilizce dili testi

TOEFL® EssentialsTM yolculuğunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için herhangi bir adımı seçin.

 

Sınav Gününde Olabilecekler

TOEFL testine katıldığınızda ne beklemeniz gerektiğini bilmek, test gününde elinizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olmanızı sağlayacaktır. İhtiyacınız olacak malzemeler ve test alanınızı nasıl hazırlayacağınız dahil olmak üzere evde test prosedürleri hakkında bilgi edinin.

 

Test etmeden önce, TOEFL® Essentials™  Bilgi Bültenindeki test günü politikalarını ve prosedürlerini gözden geçirdiğinizden eminolun.

Videoyu oynat düğmesi

Evde test ProctorU®

Test alanınızı nasıl hazırlayacağınızı, check-in sürecini ve evde testiniz sırasında neler beklemeniz gerektiğini öğrenin.

Video Metnini Göster

 

Test günü kontrol listesi

Sınava hazır mısınız?

  • Son birProctorU Ekipman Kontrolü yapın ve randevu saatinizden önce tüm sorunları çözün.
  • Tüm uygulamaları ve tarayıcıları kapatın ve başka hiçbir İnternet cihazının çalışmadığından emin olun.
  • Gerekli tüm malzemeler: Pasaport veya kabul edilebilir kimlik, onaylı not alma materyalleri ve check-in için cep telefonu veya el aynası. Kimlik gereksinimleri için Bültene bakın.
  • Bilgisayarınızın ve test alanınızın tüm ekipman ve ortam gereksinimlerini karşıladığından emin olun.
  • Kulaklar ve yüz görünür olacak şekilde uygun giysiler giyin. Check-in sırasında veya evde test oturumunun herhangi bir bölümünde yüz maskesi takamazsınız.

Giriş yapılıyor

Randevu zamanında, randevu onay e-postanızdaki veya ETS hesabınızdan "testi başlat" bağlantısına tıklayın. Check-in işleminize başlamak için programlanan zamandan 12 dakikanız olacak. O zamana kadar check-in yapmadıysanız, testiniz iptal edilecek ve ücretiniz iade edilmeyecektir.

"Oturumu Başlat"ı seçtikten sonra, gözetmenle çeşitli adımları tamamlayacaksınız. Check-in işleminin tamamlanması yaklaşık 20 dakika sürer.

 

Videoyu oynat düğmesi

Test sırasında yardım alma

Yardıma ihtiyacınız varsa veya teknik bir sorununuz varsa sınavınız sırasında gözetmenle nasıl etkileşim kuracağınızı öğrenin.

Video Metnini Göster

        

ProctorU Ekipman Kontrolünde başarısız olursam ne olur?

Testinizi kontrol etmeden önce tüm sorunları çözmeniz (kırmızı ile gösterilen) ve ekipman kontrolünü geçmeniz gerekecektir. Sorunları kendiniz çözemezseniz, ekipman kontrol sayfasının en altındaki iletişim formunu kullanarak ProctorU ile temasa geçin. Canlı Yardım Masası Teknisyenleri size yardımcı olacaklardır.
Test randevunuzdan önce tüm sorunları çözmeniz gerekecektir, aksi takdirde test yapamazsınız ve para iadesi veya ücretsiz yeniden planlama almayacaksınız.

Sorun çıkmasını önlemek için önceden yapabileceğim bir şey var mı?

  • ProctorU Ekipman Kontrolünü günün sınava katılmayı planladığınız saatinde çalıştırın, böylece bant genişliği sorunlarınız olup olmadığını görebilirsiniz.
  • Sınav oturumu başlamadan kısa bir süre önce son bir ekipman kontrolü daha gerçekleştirin.
  • Sınav için gerekli olmayan tüm tarayıcıları ve uygulamaları kapatın. Bu, sınavınız esnasında oluşabilecek bant genişliği sorunlarını önleyebilir.
  • Sınav öncesinde tüm ekran paylaşım veya uzaktan erişim yazılımlarının etkinliğini kaldırın. Bunlar sınav süresince etkinlikleri kaldırılmış olarak kalmalı ve sınav esnasında otomatik şekilde yazılımları açık konuma getiremeyecek şekilde ayarlanmalıdır.
  • Evinizde internete bağlı diğer cihazların çalışmadığından emin olun.

Ek bilgi almak ve sorun giderme yardımı için ProctorU Sınav Katılımcısı Kaynak Sayfasını ziyaret edin.

Sınavım başlamadan hemen önce bir sorunla karşılaşırsam ne olacak?

Sınavınızdan hemen önce teknik bir sorunla karşılaşırsanız, ProctorU ile iletişime geçin:

Canlı Görüşme: Canlı Görüşme
Telefon: 1-855-772-8678


Teknik bir sorun yaşarsam ve başlangıç saatim ertelenirse ne olacak?

Bu durum, sınavı tamamlamak için size verilecek süreyi etkilemeyecektir. Gözetmen şifreyi girmeden sınavınız için size verilen süre çalışmaya başlamaz.

Sınav esnasında teknik bir sorun ile karşılaşırsam ne olacak?

Sınav esnasında teknik bir sorunla karşılaşırsanız, sınav gözetmeninin dikkatini çekmek için konuşun ve elinizi sallayın. Sınav esnasında internet erişiminiz varsa ancak sınav bağlantınız kesildiyse, gözetmeni LogMeIn sohbet aracı üzerinden bilgilendirin. Sohbet simgesini (mavi bir baykuş) bir PC için görev çubuğunda ve Mac® için menü çubuğunda göreceksiniz.

Sınav esnasında internet bağlantım koparsa ne olacak?

İnternet bağlantınız anlık olarak koparsa, bağlantınız onarıldığında, gözetmene otomatik olarak tekrar bağlanacaksınız. Sınavınız tekrar açılabilir ise, gözetmen bunu sizin için yapacaktır.

LogMeIn sohbet işlevi aracılığıyla yeniden bağlanamıyor ve gözetmenle konuşamıyorsanız, yardım için 1-855-772-8678 numaralı telefondan ProctorU'yu arayın.

 

ETS, cihazların ve test konumlarının yetkisiz amaçlarla yeniden kullanımını izlemektedir. Paylaşılan test cihazlarının ve ortak test konumlarının sık ve uygunsuz şekilde yeniden kullanılması puanlarınızın gecikmesine ve/veya iptal edilmesine neden olabilir. Ayrıca, gelecekteki ETS sınavlarına girme uygunluğunuzu da etkileyebilir.

Powered by Translations.com GlobalLink OneLink SoftwarePowered By OneLink