TOEFL® Testi İçinde – Entegre Soru Yazma

 

Metin

Video süresi: 09:15

Merhaba, ben ETS'den Michael ve Inside the TOEFL testine hoş geldiniz.

Bugün, TOEFL iBT yazım bölümünün içine giriyoruz; özellikle birinci soru, Entegre Writing sorusu.

Önümüzdeki birkaç dakika içinde, sorunun nasıl yapılandırıldığına, soruya nasıl yaklaşılacağına, yanıtınızın nasıl puanlandığına bakacağız. Yüksek puan alan örnek bir yanıta bakacağız ve size yazma becerilerinizi geliştirmek için bazı ipuçları vereceğiz.

Yani, genellikle bir sorunun nasıl görüneceği buradadır. Bu görev için önce bir konu hakkındaki bir pasajı okuyacaksınız. Ardından, aynı konuyla ilgili kısa bir ders dinleyeceksiniz. Ardından, yanıtınızı bilgisayara yazmak için 20 dakikanız olacak. Yanıtınız için maksimum uzunluk yoktur, ancak tipik olarak etkili bir yanıt 150 ila 225 kelime arasındadır.

Şimdi Entegre Yazma sorusunun sizden ne yapmanızı Writing istediğine daha yakından bakalım.

İlk olarak, okuma pasajını göreceksiniz ve okumak için üç dakikanız olacak. Bu nedenle, okurken, pasajın ana fikrini arayın ve bu ana fikirle ilgili önemli noktalar hakkında notlar alın. Pasajı ezberlemenize gerek yoktur, çünkü yazma zamanı geldiğinde ekranınızda yeniden görünecektir.

Sonra, bir ders dinleyeceksiniz. Konuşmacı aynı konu hakkında yaklaşık iki dakika boyunca farklı bir perspektiften konuşacaktır. Dinlerken, çizici kağıdınıza notlar alabilirsiniz. Okuma pasajındaki noktalara yanıt veren bilgileri dinleyin.

Dinleme pasajını yalnızca bir kez duyacaksınız ve bittiğinde, okuma pasajı, soruyla birlikte ekranınızda yeniden görünecektir. Soruda her zaman derste belirtilen noktaları özetlemeniz ve bunların okuma pasajındaki belirli noktalarla nasıl ilişkili olduğunu açıklamanız istenecektir.

Artık sorunun nasıl sunulduğunu anladığınıza göre, hazırlarken ve yanıtınızı yazarken yapmanız gerekenler için bazı stratejiler aşağıda verilmiştir.

Okuma pasajından bahsettiğimiz gibi, genellikle ilk paragrafta yer alan ana fikri belirlemek ve nasıl geliştiğini görmek önemlidir. Genellikle, bu ana fikri destekleyen üç nokta olacaktır.

Bilgisayarlı oylama hakkındaki bu pasaj için ana fikir birinci paragrafta belirtilmiştir. Temel olarak mevcut oylama sistemlerinin yanlış ve güvenilmez olduğunu ve bilgisayarlı oylama sistemleriyle değiştirilmesi gerektiğini söyler.

Sonraki üç paragrafta üç destekleyici nokta bulacaksınız. Bilgisayarlı oylama, insanların oy verirken yaptıkları hataları azaltır. İnsanların oyları saydıklarında yaptıkları hataları azaltır ve bankacılıkta olduğu gibi yaygın olarak kullanılan diğer elektronik işlemlerden daha riskli değildir.

Dinleme pasajında konuşmacı, dersin başına yakın bir yerde kendi bakış açısını belirtecektir. Bu nedenle, dikkatle dinlediğinizden emin olun. Bu durumda, konuşmacının elektronik oylamada bir değişikliğe karşı çıktığı açıktır.

Ses Örneği: Bilgisayarlı oylamanın durumu daha da iyi hale getireceğinden şüphe var.

Michael: Ardından, dinleme pasajı sırasında notlar alırken, okumadaki noktalarla ilgili belirli noktalar aradığınızı unutmayın.

Ses Örneği: Bu seçmenler, teknoloji korkusu nedeniyle kolaylıkla yanlış oy verebilir veya oy kullanmaktan caydırılabilir. Ayrıca, insanların oy pusulalarını elleriyle saydıklarında hata yaptıkları doğrudur, ancak bilgisayarların daha iyi bir iş çıkaracağından emin miyiz? Sonuçta bilgisayarlar insanlar tarafından programlanır. Bu nedenle, insan hatası programlarındaki hatalarda ortaya çıkabilir ve birçok oylama sisteminde oyların fiziksel bir kaydı yoktur. Dolayısıyla, şüpheli bir hata durumunda bilgisayarın yeniden sayılması mümkün değildir. Bankacılık ve iletişim için bilgisayar teknolojisine olan güvenimiz açısından, bu sistemlerin günlük olarak ve yoğun olarak kullanıldığı bir hususu unutmayın; ancak oylama, Amerika Birleşik Devletleri'nde ulusal olarak yalnızca iki yılda bir, birçok yerel bölgede ise yılda iki kereden fazla olmamak üzere yapılır. Bu, bilgisayarlı oylamaya tamamen güvenilebileceğine dair güven geliştirmemiz için neredeyse yeterli değildir.

Michael: Bu örnekte, konuşmacı birkaç noktaya değinmektedir. Bu nedenle, derste bu önemli noktaları bulduktan sonra, bu noktaları okumadaki ana noktalarla eşleştirebilirsiniz.

Son olarak, bu kulağa bariz gelebilir, soruyu cevapladığınızdan emin olun. Soru her zaman dersi özetlemenizi ister ve her zaman dersin okuma pasajında belirtilen noktalara nasıl yanıt verdiğini sorar. Yani, sadece okuma pasajında ne olduğunu yazarsanız, soruyu yanıtlamıyorsunuz demektir.

Testten önce, değerlendiricilerin ne aradığını ve her sorunun nasıl puanlandığını anladığınızdan emin olun. Yazma bölümündeki görevlerin her birine sıfırdan beşe kadar bir genel puan verilecektir.

Birinci soru olan Entegre Writing sorusu için, değerlendiriciler üç ana şeyi aramaktadır: doğru gelişim, organizasyon ve dil kullanımı.

İlk olarak, doğru gelişim: Değerlendiriciler dersten önemli bilgileri ne kadar iyi seçebildiğinizi ararlar, ardından bunları okumadan ilgili bilgilerle ilgili olarak açıkça sunarlar.

İkincisi, organizasyon: Bu temel olarak okuyucunun kompozisyonunuzu başından sonuna kadar kafası karışmadan okuyabileceği anlamına gelir. Paragraflara yazarak ve iyi geçişler yaparak okuyucunun fikirlerinizi takip etmesine yardımcı olabilir ve sadece farklı kelimeler kullanarak aynı şeyleri tekrar tekrar söyleyen fazlalıktan kaçınabilirsiniz.

Üçüncü kriter dil kullanımıdır. Değerlendiriciler cümle yapısı, kelime seçimi ve kelime dağarcığı gibi şeyler arar. Ayrıca, dilbilgisi kullanımınızın güçlü ve tutarlı olması da önemlidir, ancak en iyi puanı almak için mükemmel olması gerekmez.

Şimdi, beş puanlık bir ölçekte beş puan alan bilgisayarlı oylama hakkındaki bu soruya örnek bir yanıta bakalım. Bu yanıt çok iyi organize edilmiştir ve derste belirtilen noktalardan önemli bilgilerin seçilmesi ve bilgilerin okuma pasajında yapılan her bir iddiayla nasıl ilişkili olduğunu açıklamak çok iyi bir iş çıkarmaktadır.

İlk olarak, pek çok seçmenin bilgisayarlara aşina olmadığını söylüyor. Bu nedenle, bazı seçmenler hiç oy kullanmayabilir ve bu, bilgisayarlı oylamanın daha kullanıcı dostu olduğu ve oylama sonuçlarının çarpıtılmasını önlediği argümanına karşıdır.

İkincisi, bilgisayarlı oylamanın bilgisayar programlama hatalarının daha da büyük yanlış sayımlara veya oylama kayıtlarının kaybına neden olabileceğini söyleyerek daha az yanlış sayımla sonuçlanacağı argümanını doğrudan sorgular.

Üçüncüsü, bilgisayarlı bankacılığın yalnızca çok sık kullanıldığı ve oylama için geçerli olmadığı için güvenilir olduğunu belirterek bilgisayarlı oylamanın bilgisayarlı bankacılıkla benzer olacağı fikrini reddetmektedir.

Bu nedenle, genel olarak, yanıt iyi organize edilmiş ve yazarın bir kaynağın diğeriyle ne şekilde aynı fikirde olmadığını nasıl açıklayacağını gerçekten anladığını gösteriyor. Ara sıra, "Bazı insanlar bilgisayar kullanmıyor" yerine "Bazı insanlar bilgisayarlara alışık değil" ve bir yerine "yanlış sayılan" iki sözcük gibi küçük dil hataları vardır, ancak bu tür hataların pek çoğu yoktur. En önemlisi, yanıtın içeriğini belirsiz veya yanlış yapmazlar. Yani, bu yanıt beşte beş olan en yüksek puanı alacaktır. Bu, yüksek puan almak için yanıtınızın nasıl mükemmel olması gerekmediğinin iyi bir örneğidir. Bu tür soruların puanlanması hakkında daha fazla ayrıntı için Entegre Writing Rubriklerine bakın.

Şimdi, yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz. İlk olarak, aynı fikri farklı şekillerde ifade eden başka sözcüklerle ifade etme alıştırması yapın. Bir soruya yanıt vermeniz gerektiğinde size daha fazla seçenek sunacağından, nasıl başka bir ifadeyle yanıt vereceğinizi bilmek önemlidir. Hemen hemen her şeyi ifade etme alıştırması yapabilirsiniz — bir haber makalesi, bir televizyon reklamı, bir arkadaşınızdan gelen bir e-posta, bir şiir, temel olarak okuduğunuz veya duyduğunuz her şey.

İyi ifade edebilmek ve iyi yazabilmek için kelime dağarcığınızı oluşturmanız gerekir. Yazarken anahtar kelimelerin eşanlamlılarını kullanabilmek önemlidir.

Ardından, ana noktaları belirleyebilmenin önemli olduğunu nasıl söylediğimizi hatırlayın. Kayıtlı dersleri dinleyerek ve ana noktaların neler olduğunu yazarak bunu uygulayabilirsiniz. Bu, notları karşılaştırabildiğiniz için bir çalışma partneri ile yapılacak harika bir aktivitedir.

İşte başka bir ipucu: Aynı konudaki iki makaleyi okuyun ve her birinin bir özetini yazın. Ardından, benzer olma yollarını ve farklı olma yollarını açıklayın.

İngilizce becerilerinizi geliştirmenin birçok yolu vardır. Ne yaparsanız yapın, TOEFL testinizde pratik yapmaya devam edin ve iyi şanslar dilerim.