TOEFL® Testinde – Entegre Konuşma Soruları 3 ve 4

 

Metin

Video süresi: 09:29

Merhaba, ben ETS'den Michael ve Inside the TOEFL Test.

Bugün, TOEFL testinin Speaking bölümüne, özellikle de akademik kurslar hakkında üçüncü ve dördüncü sorulara, Entegre Konuşma sorularına Speaking gireceğiz.

Önümüzdeki birkaç dakika içinde, soruların nasıl yapılandırıldığına ve ne sorduklarına, sorulara nasıl yaklaşılacağına, yanıtlarınızın nasıl puanlandığına bakacağız. Yüksek puan alan örnek bir yanıta bakacağız ve size konuşma becerilerinizi geliştirmek için bazı ipuçları vereceğiz.

Bu nedenle, soruların nasıl görüneceği ve nasıl yapılandırıldığı genel olarak şu şekildedir. Üçüncü soruda, akademik bir konu hakkında bir pasaj okuyacaksınız. Ardından, aynı konu hakkındaki bir dersin bir kısmını dinleyeceksiniz. Yanıtınızı hazırlamak için 30 saniyeniz, cevabınızı konuşmak için 60 saniyeniz olacak.

Dördüncü soruda, bir dersin bir kısmını dinleyeceksiniz. Ardından, yanıtınızı hazırlamak için 20 saniyeniz ve yanıtınızı konuşmak için 60 saniyeniz olacak ve bu her zaman dersin bir özeti olacaktır. Şimdi, bu akademik eğitim sorularının neye benzediğine ve sizden ne yapmanızı isteyeceklerine daha yakından bakalım.

Üçüncü soruda, okuma pasajı her zaman ilk yıl üniversitesi ders kitabında bulunabilecek önemli bir akademik terim veya kavram hakkında olacaktır. Örneğin, bir bilim okuması Keystone Türlerinin ne olduğunu açıklayabilir. Psikolojiden bir okuma, duygusal zekanın ne anlama geldiğini açıklayabilir. Bu örnekte pasaj akış ile ilgilidir.

Dinleme pasajı, okuma pasajı ile aynı konu hakkında bir dersin bir bölümünden olacaktır.

Konuşmacı: Sanırım bu, ders kitabınızın açıkladığı şeyin bir resmini almanıza yardımcı olacaktır.

Michael: Derste, bir terim veya kavram örneği hakkında ayrıntılar duyacaksınız.

Konuşmacı: Bir sabahın erken saatlerinde sınıftan geçtiğimi hatırlıyorum, o da çok kötü görünüyordu. Kıyafetleri tamamen yıkılmıştı ve bütün gece uyumamış gibi görünüyordu ve iyi olup olmadığını sordum. Hiç daha iyi hissetmediğini, tamamen mutlu olduğunu söylediğinde şaşırdım. Bütün geceyi sınıfta bir matematik yapbozunda çalışarak geçirmişti. Yemek yemeyi bırakmadı. Uykuya dalmadı. Bu nedenle, tüm gece öfkeli bir şekilde çalıştı ve sınıftaki kara tahtaları denklemler ve sayılarla kapattı ve zamanın geçtiğini asla fark etmedi.

Michael: Ardından, soruyu yanıtladığınızda, örneğin terim veya konsepti nasıl desteklediğinden veya gösterdiğinden bahsedeceksiniz, örneğin akışla ilgili bu soruda olduğu gibi.

Konuşmacı: Akışı ve profesör tarafından kullanılan örneğin konsepti nasıl gösterdiğini açıklayın.

Michael: Dördüncü soru için dinleme pasajı, tek bir konuda akademik bir dersten alıntıdır. Genellikle, profesör bir kavramı tanımlayarak veya bir sorunu vurgulayarak başlar.

Konuşmacı: Alet kullanan tek hayvanlar insanlar değildir. Genellikle...

Michael: Ardından, sorunu açıklamaya veya açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacak örnekler olacaktır.

Konuşmacı: Ve aslında iki rakip tanım vardır, dar bir tanım...

Michael: Soru, derste verilen noktaları ve örnekleri kullanarak ana kavramı veya sorunu açıklamanızı isteyecektir. Yani, temel olarak, bu çok açık bir özettir. İşte araçlarla ilgili dördüncü soru örneği.

Konuşmacı: Konuşmadaki noktaları ve örnekleri kullanarak, profesör tarafından verilen iki farklı araç tanımını açıklayın.

Michael: Şimdi, bu tür Konuşma sorularına nasıl yaklaşacağınıza dair bazı Speaking. Birincisi, bu soruların konusu yaşam bilimleri, sosyal bilim, fizik bilim, tarih, sanat, edebiyat gibi çeşitli alanlardan gelebilir. Akademik metinlerle pratik yapmanız önemli olsa da, sorular, soruyu yanıtlamak için belirli bir alanda önceden bilgiye ihtiyacınız olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, her ne kadar bir soru akademik bir konu ile ilgili olsa da, sonuçta bu konu hakkındaki bilginizi test etmemektedir. İngilizcenizi test ediyor.

İkincisi: Test sırasında not almanıza izin verilir. Bu nedenle, Listening pasajları sırasında, birkaç anahtar kelimeyi veya fikri çizici kağıdınıza yazın. Ardından, notlarınızı gözden geçirmek ve yanıtınızı hazırlamak için hazırlık süresini kullanın.

Üçüncü: Yanıtınızı zaman dolmadan bitirirseniz, sadece kalan zamanı doldurmak için kendinizi tekrarlamayın. Yanıtınızı netleştiren, geliştiren veya detaylandıran bir şey söyleyin. Bir soruyu yanıtlamanız gereken süreye alışmak için zamanlama alıştırması yapın.

Testten önce, değerlendiricilerin ne aradığını ve soruların nasıl puanlandığını anladığınızdan emin olun. Konuşma Speaking, tüm yanıtlar sıfırdan dörde kadar bir ölçekte puanlanır. Ve bütünsel olarak puanlandırılırlar, yani değerlendiriciler yanıtınızdaki çeşitli özellikleri dinler ve ardından genel bir puan verirler.

Soruya bağlı olarak bazı farklılıklar olsa da, değerlendiriciler üç ana şeyi arayacaktır. İlk olarak, teslimat: Konuşmanız net ve akıcı olmalı ve iyi telaffuz edilmelidir. Konuşmanızın hızı veya hızı doğal olmalı ve iyi ses tonlama kalıplarına sahip olmalısınız.

İkincisi, dil kullanımı: Fikirlerinizi ifade etmek için esas olarak dilbilgisini ve kelime dağarcığınızı nasıl kullandığınızdır.

Üçüncüsü, konu geliştirme: Bu esas olarak soruyu ne kadar eksiksiz yanıtladığınız, fikirlerinizi ne kadar net ifade ettiğiniz ve bir fikri takip etmesi kolay bir şekilde bir sonrakine nasıl bağlayabileceğinizdir.

Şimdi, dört puanlı bir ölçekte üç puan alan bir Speaking yanıtı örneğini dinleyelim. Bu, akışla ilgili aynı soruya yanıt vermektedir.

[Ses Örneği]: Pasaj, akışla ilgili genel bilgilerden bahsediyor ve profesör bunun bir örneğini gösteriyor. Bir arkadaşıyla, öğreten bir arkadaşıyla tanıştığını, fiziği öğrettiğini ve üç yıl önce yanlışlıkla arkadaşıyla tanıştığını söyledi. Arkadaşının, arkadaşının giysilerinin tamamen şaşkın olduğunu ve iyi olduğunu sorduğunu ve arkadaşının matematik yapbozuna o kadar konsantre olduğunu söylediğini, uyumadığını veya dinlenmediğini, hatta aslında yemek yemediğini ve aslında arkadaşının matematik yapbozuna rastladığını ve zamanın geçtiğini ve arkadaşının gerçekten akışta olduğunu fark edemediğini fark ettiğini buldu.

Michael: Şimdi bu yanıta üç ana kriterimiz olarak bakalım: sunum, dil kullanımı ve konu geliştirme. Konuşmacının sunumu genellikle iyi telaffuz ile çok açıktır.

[Ses Örneği]: Pasaj, akışla ilgili genel bilgilerden bahsediyor. Sonra profesör bunun bir örneğini gösteriyor.

Michael: Ve pacing'i genellikle çok iyi olsa da, bazen konuşması biraz dalgalı ve konuşmanın akışını kesintiye uğratan bazı tereddütler var.

[Ses Örneği]: Bir arkadaşıyla, öğreten bir arkadaşıyla tanıştığını ve fiziği öğrettiğini söyledi.

Michael: Dil kullanımı açısından, kelime dağarcığı ve dilbilgisi sağlamdır, bu nedenle orada önemli bir sorun yoktur.

[Ses örneği]: ...o kadar matematik yapbozuna odaklandı ki, uyuyamıyordu.

Michael: Konunun geliştirilmesi için, tüm geceyi bir matematik yapbozunda çalışan arkadaşı hakkında profesörün örneğinin doğru bir özetini vermesine rağmen, akışın ne olduğunu asla gerçekten açıklamaz ve bu sorunun ilk kısmıdır:

[Ses örneği]: Akışı açıklayın.

Michael: Yani, bunu yapması gerekiyordu, ardından örneğin konsepti nasıl gösterdiğini açıklıyordu. Yani, genel olarak, bu dörtte üç puan için tüm kriterleri karşılar. Entegre Konuşma yanıtlarının nasıl puanlandığı Speaking hakkında daha fazla ayrıntı için TOEFL web sitesindeki Konuşma Speaking Puanlama Kılavuzuna bakın.

İşte Entegre Konuşma görevleri için becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek Speaking aktiviteler.

Birincisi, akademik kelime dağarcığınızı geliştirin. Pratik yapmak için akademik metinleri okumalısınız. Bu nedenle, bulduğunuz önemli yeni sözcüklerin bir listesini tutun ve onları telaffuz etme alıştırması yapın.

İki, kısa bir haber makalesi okuyun. Ardından, özetleyerek kendinizi kaydedin. Ardından, tam olarak söylediklerinizi yazarak kaydın bir dökümünü oluşturun. Ardından, metni gözden geçirin ve aynı şeyi söylemenin diğer yollarını düşünün.

Üç, her bölümün sonundaki çalışma sorularını içeren İngilizce ders kitaplarını bulun ve soruları yüksek sesle yanıtlama alıştırması yapın. Aşina olduğunuz konularla başlayın ve daha az aşina olduğunuz konulara geçin.

Dört, eğer kendiniz kaydediyorsanız, kayıtlarınızı bir sesli günlükte toplayın. TOEFL Speaking rubrics kullanarak İngilizce öğretmeninizden kayıtlarınızı değerlendirmesini isteyin.

İngilizce becerilerinizi geliştirmenin birçok yolu vardır. Ne yaparsanız yapın, TOEFL testinizde pratik yapmaya devam edin ve iyi şanslar dilerim.