TOEFL® Testi İçinde – Entegre Soru 2 ile Konuşma

 

Metin

Video süresi: 07:48

Merhaba, ben ETS'den Michael ve Inside the TOEFL Test. Bugün, Konuşma bölümüneSpeaking, özellikle kampüs durumları hakkında Entegre Speaking sorusu olan ikinci soruya giriyoruz.

Önümüzdeki birkaç dakika içinde, sorunun nasıl yapılandırıldığına, soruya nasıl yaklaşılacağına, yanıtınızın nasıl puanlandığına bakacağız. Yüksek puan alan örnek bir yanıta bakacağız ve size konuşma becerilerinizi geliştirmek için bazı ipuçları vereceğiz.

Yani, genellikle ikinci sorunun nasıl görüneceği buradadır. Kampüsle ilgili bir konu hakkında bir pasaj okuyacaksınız. Ardından, bu konu hakkında bir konuşma dinleyeceksiniz. Ardından, cevabınızı hazırlamak için 30 saniyeniz ve cevabınızı konuşmak için 60 saniyeniz olacak.

Şimdi, kampüs durumlarının neye benzediğine ve sizden ne yapmanızı isteyeceklerine daha yakından bakalım. İkinci soruda, hem okuma hem de dinleme pasajlarına sahip olduğunuzda, size dinleme pasajındaki bir konuşmacının fikrinin ne olduğu sorulacak ve o kişinin fikrinin okuma pasajında sunulan sorunlarla nasıl ilişkili olduğunu açıklamanız gerekecektir.

Bu nedenle, temel olarak iki kaynaktan gelen bilgileri özetliyor ve birleştiriyorsunuz. İşte bu tür sorulara bir örnek.

Erkek Sesi: Bu doğru, ama düşünün. Alanın tamamen dolu olduğunu hiç gördünüz mü?

Kadın Sesi: Şey, hayır. Sanırım hayır.

Erkek Sesi: Ben de. Tüm öğrenci gövdesi oradayken hiçbir olay olmaz. Aslında, genellikle bir oyun veya konser için dinleyicide az sayıda öğrenci vardır.

Kadın Sesi: Bu doğru.

Erkek Sesi: O halde, olduğu gibi çalışıyorsa neden büyütülsün?

Kadın Sesi: Ne demek istediğini anlıyorum.

Erkek sesi: Adam üniversitenin planı hakkındaki görüşünü ifade ediyor. Fikrini ifade etmeli ve bu fikri sahiplenme nedenlerini açıklamalıdır.

Michael: Şimdi bu tür konuşma sorularına nasıl yaklaşacağınıza dair bazı Speaking. Bir numara: Değerlendirmecinin sizi anlamasını zorlaştırabileceği için çok hızlı konuşmamaya dikkat edin. Sorular, normal bir hızda konuşmanız halinde tam bir yanıt vermek için yeterli zamanınız olacak şekilde tasarlanmıştır. Pratik yaparken kendinize zaman ayırırsanız bu konuda daha iyi olacaksınız.

İkincisi: İkinci soruda, okuma pasajına ve ardından iki konuşmacı arasındaki konuşmaya sahip olduğunuzda, konuşmacının okumada belirtilen noktalara katılma veya katılmama nedenlerini dikkatlice dinleyin. Ardından, yanıtınızda konuşmacının görüşünü özetlediğinizden emin olun.

Testten önce, değerlendiricilerin ne aradığını ve soruların nasıl puanlandığını anladığınızdan emin olun. Speaking, tüm yanıtlar sıfırdan dörde kadar bir ölçekte puanlanır ve bütünsel olarak puanlanır, yani değerlendiriciler yanıtınızdaki çeşitli özellikleri dinler ve ardından genel bir puan verir.

Soruya bağlı olarak bazı farklılıklar olsa da, değerlendiriciler üç ana şeyi arayacaktır. İlk olarak, teslimat: Konuşmanız net ve akıcı olmalı ve iyi telaffuz edilmelidir. Konuşmanızın hızı veya hızı doğal olmalı ve iyi ses tonlama kalıplarına sahip olmalısınız.

İkincisi, dil kullanımı: Fikirlerinizi ifade etmek için esas olarak dilbilgisini ve kelime dağarcığınızı nasıl kullandığınızdır.

Üçüncüsü, konu geliştirme: Bu, esas olarak soruyu ne kadar eksiksiz yanıtladığınız, fikirlerinizi ne kadar net ifade ettiğiniz ve bir fikri takip etmesi kolay bir şekilde diğerine nasıl bağlayabileceğinizdir.

Şimdi, dört puanlı bir ölçekte üç puan alan bir Speaking yanıtı örneğini dinleyelim.

Ses Örneği [kadın sesi]: Okul, yeni bir oditoryum inşa etmeye karar verdi ve temiz ve modern bir görünüme sahip olacağından daha büyük bir öğrenci kitlesine ev sahipliği yapacak şekilde daha büyük olacak. Ancak, adam aşağıdaki iki nedenden dolayı bu duyuruyu kabul etmiyor. İlk olarak, yeni oditoryum eskisi gibi güzel bir tarihi bina değil, çünkü eski bina üniversite tarihinin önemli bir parçası, çünkü okulda inşa edilen ilk binalar arasında. İkincisi, öğrenciler alanı dolu bile görmediler. Eski oditoryumda genellikle az sayıda öğrenci vardır. Aslında okulun bunu büyütmesine gerek yok. Ayrıca, böyle bir karar vermek okulun çok para harcamasına izin verir ve öğrenci, okul için pek iyi değildir. Bence bu iyi bir teklif değil.

Michael: Şimdi bu yanıta üç ana kriterimiz olarak bakalım: sunum, dil kullanımı ve konu geliştirme.

İlk olarak, teslimat: İyi telaffuz ve pacing ile konuşmacının anlaşılması genellikle kolaydır. Yani, teslimat için iyi bir puan alıyor.

Ses Örneği [kadın sesi]: Eski oditoryumda genellikle az sayıda öğrenci vardır. Aslında okulun bunu büyütmesine gerek yok.

Michael: Ama dil kullanımı başka bir hikaye. Bu yanıtı, esas olarak dili kesin olmayan kullanımı nedeniyle dörtte dördüne veremeyiz. Bunun bir örneği, bunu söylediği zamandır.

Ses Örneği [kadın sesi]: Yeni oditoryum eskisi gibi güzel bir tarihi bina değil, çünkü ...

Michael: Bu biraz kafa karıştırıcı ve daha kesin olarak şu şekilde ifade edilebilirdi: “Erkek, yeni bir oditoryumun eski tarihi binayı muhafaza etmek kadar güzel olmayacağını düşünüyor.”

Konu geliştirme bu yanıtta iyidir. Önemli bilgileri açık ve tutarlı bir şekilde iletir.

Ses Örneği [kadın sesi]: Ancak, adam aşağıdaki iki nedenden dolayı bu duyuruyu kabul etmiyor. İlk olarak, yeni oditoryum ...

Michael: Genel olarak bu, dörtte üç puan için tüm kriterleri karşılıyor. Entegre Konuşma yanıtlarının nasıl puanlandığı Speaking hakkında daha fazla ayrıntı için TOEFL web sitesindeki Konuşma Speaking Puanlama Kılavuzlarına bakın.

Şimdi, Entegre Konuşma görevleri için becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı Speaking var.

Birincisi, İngilizce konuşan bir üniversiteden çevrimiçi bir gazete bulun. Bu, ikinci soru için iyi bir uygulama konuları kaynağı olacaktır. Kabuller, konut, öğrenci etkinlikleri, derslere kaydolma, okul iyileştirme planları, spor ve daha fazlası gibi konuları arayın. Ardından, konuşma partnerinizle veya çalışma grubunuzla görüşmek için bir makale seçin.

İkincisi, pratik yaparken kendinizi kaydedin ve nasıl konuştuğunuzu dinleyin. Kendinizi dinlediğinizde, bazı hatalarınızın yanı sıra ses tonunuzu ve hızınızı duyabileceksiniz.

Üç, her ikisi de aynı konu hakkında olan dinleme ve okuma materyallerini bulun. Materyal benzer veya farklı görünümler içerebilir. Ardından, görüşünüzü, görüşünüzü destekleyecek iki noktayı ve her bir noktayı destekleyecek bir ayrıntıyı veya nedeni içeren bir dakikalık bir yanıtın ana hatlarını hazırlayın.

Dördüncüsü, akıcılığınızı iyileştirme alıştırması yapın. Bir dakikalık sunumu birkaç kez yapın ve her seferinde biraz geliştirmeye çalışın, ifadelerinizi düzeltin, aynı fikirler için farklı ifadeler kullanın, gereksiz duraklamalardan kaçının, geçiş sözcüklerini ve bu tür şeyleri kullanın.

İngilizce becerilerinizi geliştirmenin birçok yolu vardır. Ne yaparsanız yapın, TOEFL testinizde pratik yapmaya devam edin ve iyi şanslar dilerim.