TOEFL® Testi İçinde - Konuşma Bağımsız Soru 1

 

Metin

Video süresi: 07:23

Merhaba, ben ETS'den Michael ve Inside the TOEFL Test. Bugün, TOEFL Testinin Speaking bölümüne, özellikle Bağımsız Konuşma sorusu olan birinci soruya Speaking. Önümüzdeki birkaç dakika içinde, sorunun nasıl yapılandırıldığına, soruya nasıl yaklaşılacağına, yanıtınızın nasıl puanlandığına bakacağız. Yüksek puan alan örnek bir yanıta bakacağız ve size konuşma becerilerinizi geliştirmek için bazı ipuçları vereceğiz.

Yani, genellikle bir sorunun nasıl görüneceği buradadır. Bu görev için, ilave okuma veya dinleme pasajı olmadan konuşmanız gereken bir konu verilecektir. Yanıtınızı hazırlamak için 15 saniyeniz ve yanıtınızı konuşmak için 45 saniyeniz olacak. Şimdi, 15 saniye aslında düşündüğünüzden daha uzun ve daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, üniversitedeki profesörlerin size sınıftaki soruları yanıtlamak için bundan daha fazla zaman vermeyeceğini unutmayın.

Şimdi, Bağımsız Konuşma sorusunun sizden ne yapmanızı Speaking isteyeceğine daha yakından bakalım.

Birinci soruda, size iki durum veya görüş sunulacaktır. Hangisini tercih ettiğiniz sorulacak ve seçiminizi açıklamanız gerekecek. İşte bir örnek.

[Ses örneği]: Bazı insanlar restoranlarda veya kafelerde arkadaşlarıyla zaman geçirmenin daha eğlenceli olduğunu düşünüyor. Bazıları ise evde arkadaşlarıyla zaman geçirmenin daha eğlenceli olduğunu düşünüyor. Sizce hangisi daha iyi? Explain why.

Michael: Şimdi bu tür konuşma sorularına nasıl yaklaşacağınıza dair bazı ipuçları. Bir numara: Hazırlık süresini düşüncelerinizi düzenlemek için kullanın ve belki de bazı notlar alın. Zamanınız olmayacağı için tam bir yanıt yazmaya çalışmayın ve yanıtınızı puanlayan değerlendiriciler, sizi konuşurken duymak ister, okumazlar ve farkı anlayabilirler.

İkincisi: Özellikle İnternetten veya bunun iyi bir fikir olduğunu söyleyen test hazırlama eğitmenlerinden aldığınız yanıtlar olmak üzere, testten önce yanıtları ezberlemeyin. Değil ve puanınızı düşürecek. ETS değerlendiricilerinin ezberlenmiş yanıtları tanımlaması çok kolaydır, çünkü bunlar farklı gibi görünürler ve içerik daha doğal ve spontan yanıtlardan farklıdır.

Üçüncü: Yanıtınızı yazılı bir kompozisyonla yapacağınız gibi bir giriş, bir orta ve bir sonuç şeklinde düzenlemeniz gerekmez. Sadece doğal bir şekilde konuşun ve yaygın bağlantı sözcükleri kullanın. Bunlardan bazıları şunlardır: çünkü ondan sonra da bundan bahsetmek istiyorum.

Testten önce, değerlendiricilerin ne aradığını ve soruların nasıl puanlandığını anladığınızdan emin olun. Konuşma bölümünde, tüm yanıtlar sıfırdan dörde kadar bir ölçekte puanlanır ve bütünsel olarak puanlanır, yani değerlendiriciler yanıtınızdaki çeşitli özellikleri dinler ve ardından genel bir puan verir.

Sorulara bağlı olarak bazı farklılıklar olsa da, değerlendiriciler üç ana şeyi arayacaktır. İlk olarak, teslimat: Konuşmanız net ve akıcı olmalı ve iyi telaffuz edilmelidir. Konuşma hızınız veya hızınız doğal olmalı ve iyi ses tonlama kalıplarına sahip olmalısınız.

İkincisi, dil kullanımı: Fikirlerinizi ifade etmek için esas olarak dilbilgisini ve kelime dağarcığınızı nasıl kullandığınızdır. Ve üçüncüsü, konu geliştirme: Bu esas olarak soruyu ne kadar eksiksiz yanıtladığınız, fikirlerinizi ne kadar net ifade ettiğiniz ve bir fikri takip etmesi kolay bir şekilde bir sonrakine nasıl bağlayabileceğinizdir.

Şimdi, dörtte dördü arasında en yüksek puanı alan konuşma yanıtının bir örneğini dinleyelim. Bu, arkadaşlarla zaman geçirme hakkındaki soruya yanıt vermektir.

[Ses Örneği]: Aslında arkadaşlarımla restoran ve kafelerde vakit geçiriyorum, neredeyse hiç evde geçirmiyorum çünkü dairem çok küçük ve neredeyse yapacak bir şey yok. Dışarıda, kafe ve restoranlarda çok daha fazlası var, daha fazla insan var. Atmosfer genellikle iyidir. Belki de müzik çalıyor. Genellikle bir şeyleri tartışmak, diğer insanlarla tanışmak ve muhtemelen tanımadığımız insanlarla tanışmak için bir araya geliriz. Her zaman birini tanıma şansı vardır ve bu her zaman heyecan vericidir. Benim için, bildiğim ve aşina olduğum ortamda evde kalmaktan çok daha heyecan verici. Bence bu sıkıcı.

Michael: Şimdi bu yanıta üç ana kriterimiz olarak bakalım: sunum, dil kullanımı ve konu geliştirme.

İlk olarak, teslimat: Konuşma akışı iyi ve anlaşılması kolay ve konuşmasını tekrar etmeden 45 saniye boyunca sürdürebiliyor.

[Ses Örneği]: Dairem çok küçük ve neredeyse yapacak bir şey yok.

Michael: Dil kullanımı ile dili basit ve doğrudandır ve kelimelerini doğru seçer. Aşırı karmaşık kelime dağarcığı kullanması gerekmez.

[Ses Örneği]: Daha fazla kişi var. Atmosfer genellikle iyidir ve belki de biraz müzik çalar.

Michael: Konu geliştirme de güçlüdür. Kafe tercihini belirterek başlar ve ayrıca arkadaşlarıyla evinde neden tanışmadığını (çünkü dairesi çok küçük ve neredeyse yapacak bir şey yok) söyler ve kafelerin onun için daha iyi olması için birçok neden sunar.

Daha iyi bir atmosfer var, genellikle müzik var ve yeni insanlarla tanışabiliyor.

[Ses Örneği]: Birini tanıma şansı her zaman vardır. Bu her zaman heyecan vericidir.

Michael: Genel olarak bu, dörtte dördüne ilişkin kriterleri karşılıyor. Bağımsız Konuşma yanıtlarının nasıl puanlandığı hakkında daha fazla ayrıntı için TOEFL web sitesindeki Speaking Speaking Puanlama Rubriklerine bakın.

Şimdi, Bağımsız Konuşma görevleri için ihtiyacınız olan becerileri geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı Speaking var. Bu sorular için en önemlisi, 45 saniye veya daha uzun süre sürekli konuşma alıştırması yapmanız gerektiğidir. Bu nedenle, pratik yaparken bir kronometre veya başka bir zamanlayıcı kullanmak iyi bir fikirdir.

Birincisi, İngilizceyi iyi bilen anadilleri veya diğerleriyle alıştırma yapmanın bir yolunu bulun veya bir İngiliz kulübüne katılın veya kendi kulübünüzü kurun.

İkincisi, dergilerden, gazetelerden veya internetten fotoğraf toplayın. Her resme bakın ve 45 saniye içinde açıklayın. Farklı sıfatlar kullanarak ve ayrıntılar ekleyerek aynı resmi birden fazla kez açıklamayı deneyin.

Üç, dün yaptıklarınızı 15 saniye düşünün. Ardından, 45 saniye boyunca bundan bahsedin. Bağlantı sözcüklerinizi kullanmayı ve geçmiş zamanlardaki fiilleri kullanmayı unutmayın. Aynı şeyi, gelecekteki gerginlikte fiilleri kullanarak yarın ne yapacağınız hakkında konuşmak için de yapabilirsiniz.

Dördüncüsü, tavsiyede bulunma alıştırması yapın. İlgilendiğiniz bir konu bulun ve fikrinizin neden ilerlemenin en iyi yolu olduğunu açıklayın.

İngilizce becerilerinizi geliştirmenin birçok yolu vardır. Ne yaparsanız yapın, TOEFL testinizde pratik yapmaya devam edin ve iyi şanslar dilerim.