ETS® - ProctorU® ile Evde Test

 


Metin

Video süresi: 5:49

SUNUCU: Canlı uzaktan gözetmenlik ile profesyonel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak esnek ve kullanışlı bir yol olan ProctorU Gözetmenlik Platformuna hoş geldiniz. Bugün size ne beklemeniz gerektiğini göstereceğiz. Gözetmenli bir sınava girelim, böylece sorunsuz bir test deneyimine hazır olabilirsiniz.

Bu sürece nasıl hazırlanıyorsunuz? İlk olarak, devlet tarafından verilmiş ETS onaylı bir fotoğraflı kimlik belgesini hazır bulundurun. ETS onaylı kimlikler TOEFL Home sitesinde bulunabilir.

Etrafınızda kimsenin bulunmadığı ve tercihen arkanız oda girişine bakacak şekilde, özel, iyi aydınlatılmış bir odada alan açan bir test seçin. Masa veya masa gibi sert bir yüzeyde çalışmalısınız. Çalışma alanınızda, cep telefonunuz dışında herhangi bir yiyecek, izin verilmeyen notlar, kitaplar, ikincil monitörler ve elektronik cihazlardan kurtulun. Güneş gözlüklerinizi, kulak içi kulaklıklarınızı veya kulaklıklarınızı, büyük takılarınızı ve saatinizi çıkarın. Dini olmayan baş kaplamasını çıkarın.

Chrome veya Firefox erişiminiz olduğundan emin olun. Erişiminiz yoksa, devam etmeden önce indirin. Ayrıca ProctorU tarayıcı uzantısını ve ETS güvenli sınav sürücüsünü yüklemeniz gerekir. Gözetmeniniz veya bir destek temsilcisi, yardıma ihtiyacınız olursa size yardımcı olabilecektir.

Tüm programları kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Gözetmenli bir canlı başlatma 10 ila 15 dakika sürer, ancak sınav zamanlayıcısı gözetmen sınava girmenize izin verene kadar başlamadığından sınavınızdan zaman ayırmaz.

Bu senaryoda, ProctorU'nun programlama sisteminden muayene sürecini başlatıyoruz. Ayrıca ETS kayıt portalından veya kayıt onay e-postanızda aldığınız bağlantıdan da başlatabilirsiniz. Sınavınızın kurallarını önceden inceleyebileceksiniz ve gözetmen bunları onaylayacaktır. Lütfen bunların TOEFL tarafından belirtilen kurallar olduğunu unutmayın. Herhangi bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız varsa sohbet düğmesine tıklamanız yeterlidir, bir destek teknisyeni sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi Kurtarmada Bana Oturum Aç uygulamasını indirme ve çalıştırma zamanı. Bu dosya, sınav sırasında gözetmeniniz ile sohbet etmenize olanak tanır. Bu dosyayı indirdikten sonra, indirilenler klasörünüzde veya varsayılan indirme konumunuzla bulacaksınız. İstenirse, dosyanın çalıştırılmasına izin vermek için Aç veya İzin Ver öğesine tıklayın.

Sohbet kutusunda beklemek, gözetmeninizi bekleyen sırada olduğunuz anlamına gelir. Gözetmeninizin bağlanması birkaç dakika sürebilir.

Kurtarmada Oturum Aç uygulaması yüklendiğinde, gözetmeniniz sizi selamlayacaktır. Gözetmeninizin bağlanmasını beklerken, kimlik doğrulama süreciyle devam edin. İlk olarak, profil fotoğrafınız için kendi resminizi çekmeniz gerekecektir. Yüzünüzü çerçevenin ortasına yerleştirin ve bir sonraki adıma geçmek için Fotoğraf Çek'e basın.

Devlet tarafından verilen fotoğraflı kimliğinizi kılavuzlara yerleştirin ve Fotoğraf Çek'e tıklayın. Kimliğiniz dikey yöndeyse, dikey olarak tutun. Bu görüntüyü, sınav yöneticinizin incelemesi için yakalayıp saklarız ve ardından yedi gün sonra güvenli bir şekilde imha ederiz.

Ardından, sınav oturumu kayıt bildirimini gözden geçirin ve bu noktadan sonra kaydedileceğinizi kabul etmek için kutuları işaretleyin. Tarayıcınız, canlı gözetmenin sınava girdiğinizi görebilmesi için ekranınızı paylaşmanızı isteyecektir. Ardından, devam etmek için lütfen Hizmet Koşullarını inceleyin ve kabul edin.

Bu zamana kadar bir gözetmene bağlı olmalısınız. Değilse, lütfen beklemeye devam edin. Gözetmen, bağlandığında, dört duvarın tümü ve masa ve monitörün etrafındaki alan da dahil olmak üzere çalışma alanınızı görmek isteyecektir. Bilgisayar ekranınızın kenarlarını göstermek için cep telefonu kameranızı kullanacaksınız.

Gözetmen bu süreçte size yol gösterecek ve ardından cep telefonunuzu çalışma alanından çıkarmanızı isteyecektir. Gözetmen, TOEFL tarafından onaylanan izin verilen materyalleri görmek ve izin verilmeyen programların çalışmadığından emin olmak için Kurtarmada Beni Kaydet uygulaması aracılığıyla farenizin ve klavyenizin uzaktan kontrolünü ele almak isteyecektir.

Gözetmeniniz sınavınıza gitmenize ve sizin için parolayı girmenize yardımcı olacaktır. Gözetmeniniz bilgisayarınızın kontrolünü bıraktığında, hazır olduğunuzda sınavınızı başlatabileceksiniz. Bu, muayene zamanlayıcınızın başlayacağı zamandır. Web kamerası görünümünüz ve ekranınız sınav süreniz boyunca kaydedilecektir.

Sınavınız dinleme ve okuma bölümlerinden oluşacaktır. Sınavınız sırasında, teknik bir sorununuz olmadığı sürece muhtemelen gözetmeniniz ile etkileşime girmeyeceksiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa Gözetmen Sohbet Kutusunu kullanın. Değerlendirmenizde bir molaya izin verilirse, döndüğünüzde çalışma alanınızda başka bir güvenlik kontrolü yapmanız istenecektir.

Gözetmeniniz sınavınız sırasında sizinle sadece TOEFL tarafından izin verilmeyen bir şey yapmaya başlarsanız iletişim kuracaktır. Gözetmenin muayene sırasında müdahale etmesinin yaygın nedenleri, muayene sorularını yüksek sesle okursanız, koltuğunuzdan ayrılırsanız, kamera çerçevesinden düşerseniz veya herhangi birinin muayene alanına girmesine izin verirseniz ortaya çıkar.

TOEFL’in bizden beklediği kurallara uyduğumuzu unutmayın. Sınavınızı tamamladığınızda, sınavı göndermeden önce gözetmeninizi uyarmanız gerekir, böylece tamamlama sürecini birlikte gözden geçirebilirsiniz. Resmi olmayan puanlarınız incelemeniz için sınavın sonunda mevcuttur.

Sınav yerinizde oturumu kapatmanız ve tarayıcınızı kapatmanız istenecektir. Daha sonra sohbet kutusunu kapatabilirsiniz, bu da oturumunuzu ProctorU ile sonlandıracaktır. Son olarak, sınav deneyiminizi geliştirebilmemiz için deneyiminiz hakkında kısa bir ankete katılma ve bize açık ve dürüst geri bildirim verme fırsatınız olacak. Zaman ayırdığınız için teşekkürler, sınavınızda iyi şanslar.